Warning: A non-numeric value encountered in /homepages/14/d571965057/htdocs/Panpodium2017/wp-content/themes/gonzo/single.php on line 52

Warning: A non-numeric value encountered in /homepages/14/d571965057/htdocs/Panpodium2017/wp-content/themes/gonzo/single.php on line 53

Warning: A non-numeric value encountered in /homepages/14/d571965057/htdocs/Panpodium2017/wp-content/themes/gonzo/single.php on line 54

Warning: A non-numeric value encountered in /homepages/14/d571965057/htdocs/Panpodium2017/wp-content/themes/gonzo/single.php on line 55

Warning: A non-numeric value encountered in /homepages/14/d571965057/htdocs/Panpodium2017/wp-content/themes/gonzo/single.php on line 56

Warning: A non-numeric value encountered in /homepages/14/d571965057/htdocs/Panpodium2017/wp-content/themes/gonzo/single.php on line 57

Warning: A non-numeric value encountered in /homepages/14/d571965057/htdocs/Panpodium2017/wp-content/themes/gonzo/single.php on line 58
Trinidad and Tobago no image

Published on November 19th, 2015 | by Angela Fox

0

Pan Trinbago Regional Executives Elections

Election of Officers to the various Pan Trinbago Regional Executive Committees is carded for Wednesday 25 November 2015 at venues in the respective regions.

Nominations for vacant offices with respect to the Triennial Regional Meeting have been released.

The election comes one month after the Special Convention.  Elected members will hold office for a term of three (3) years.   Positions to be contested are Chair, Vice-Chair, Secretary, Assistant Secretary, Treasurer, and two (2) Trustees.

In the North, election will take place at the Communications Workers Union Hall, 146 Henry Street, Port of Spain, at 5:00 pm.

Nominees are:-

Chairman                              Gerard Mendez, Avis Bruce

Vice-Chairman                                John Douglas, Dale mc Donald

Secretary                             Desiree Mayes

Assistant Secretary                      Josanne Antrobus

Treasurer                             Kenneth Kerr

Trustees                               Ricardo Mapp, Earl Morris, Martin Cain

 

In the East, elections will be conducted at the Arima Town Hall, Sorzano Street, Arima, at 5:00 pm

Nominees are:

Chairman                              Vernon P. Morancie, Carlon Harewood

Vice-Chairman                                Anthony Walker, Ewart Johnson

Secretary                             Marcus Ash, Jared Leotaud

Assistant Secretary                      Lauren Pierre, Crystall-Ann Timothy

Treasurer                             Shirvorne Mitchell, Natasha Ferrette Thomas

Trustee                                 Roger Thomas, Felix English, Neville”Pageye” John, Thecla Forde-Rodriguez

                                                                                                                                    Cont’d……

In the South, elections will be conducted at The Oilfield Workers Trade Union Headquarters, 99a Circular Road, San Fernando at 5:00pm

Nominees are:

Chairman                                          David Balbosa, Franka Hills-Headley

Vice- Chairman                                           Phillip Barker, Franka Hills-Headley, Roy O’Keiffe

Secretary                                         Zyndi Noel

Assistant Secretary                                  Shelley-Jeanne Langton-Attang

Treasurer                                         Phillip Barker, Carolyn Callender

Trustee                                                         Sean Ramsey, Makesi Joseph, Garvin M. Williams, Alrick

                                                            Sherwood, Daniel Phillip, Joseph Reid, Roy O’Kieffe

 

In Tobago, elections will take place at the Conference Room, Ministry of Works, Shaw Park,  Scarborough, Tobago, at 5:00 pm.

Nominees are:

Chairman                                          Marie Toby

Vice-Chairman                                            Horace Arnold

Secretary                                         Salisha James

Assistant Secretary                                  Brian Thomas, Nickocy D.D. Phillips

Treasurer                                         Sue-Ann Alfred

Trustee                                                         Maurice Muir, Keston Duke

 

Two (2) band’s representatives are eligible to participate in the voting process per region.


About the Author



Comments are closed.

Back to Top ↑